Zabawy z wodą.


zabawy z wodą

Z wodą możemy bawić się w domu….choć nie oszukujmy się, jest z tym trochę sprzątania…Oczywiście najlepsze warunki to lato, działka, plaża itd…ale nie okoliczności są najważniejsze. Istotne jest to, co my z tą wodą robimy i jak bardzo zaangażujemy w zabawę dziecko. Chciałabym, żeby ten wpis był jedynie inspiracją do ‚wodnych eksperymentów’. Opisane tu propozycje to tylko kilka możliwości….resztę dopowie Wasza wyobraźnia! Oczywiście (jak zawsze) zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami i rozwijania (bądź krytykowania) zamieszczonych na blogu zabaw.

Co potrzebne:

  • miska, wanna, basen, czyli coś, gdzie może być woda
  • słomki, piłeczka pingpongowa,korek,  metalowa kuleczka, kasztan, klucz  lub inny ciężki przedmiot, łyżeczka, plastikowe naczynka, balon

Zgromadzone przedmioty wykorzystujemy do sprawdzenia, co tonie w wodzie, a co pływa po wierzchu. Najlepiej niech dziecko samo rzuca przedmioty. My nazywajmy tylko to, co ono robi. Ze starszym dzieckiem można rozmawiać na temat wykonywanych czynności, zadawać pytania, dociekać. Co się dzieje, gdy dziecko próbuje przytrzymać pod woda piłeczkę pingpongową? A nadmuchany balon? A czy balon nadal będzie wypływał, gdy spuścimy powietrze?

Do kolejnej zabawy w wodzie wykorzystać możemy słomki. Uczymy dmuchać dziecko w słomkę, zanurzoną częściowo w wodzie, tak by powstawały bąbelki. Później możemy spróbować wytworzyć ‚fale’ w wodzie dmuchając na nią przez słomkę, a potem bez jej użycia. Można poprosić dziecko, by dmuchało przez słomkę na piłeczkę pingpongową pływającą po wodzie. Czy uda mu się ja poruszyć?

Różnego rodzaju kubeczki miseczki wykorzystać można do przelewania wody, napełniania ich łyżeczką itp.

Co to daje?

Zabawa ta uczy o tym, jakie właściwości ma woda, jak zachowuje się w różnych sytuacjach. Przelewanie wody z kubeczka, czy łyżeczką ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową potrzebną np. przy pisaniu. Dmuchanie przez słomkę to ćwiczenia oddechowe oraz czynności usprawniające aparat mowy. Zabawy tego typu uczą dziecko, że świat wokół niego jest niezwykle ciekawy i warto aktywnie go poznawać,

Mo?esz subskrybowa? ten artyku? poprzez RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.